Czy ulga rehabilitacyjna obejmuje opiekę nad osobą z alzheimerem?

dom opieki starsza pani seniorka / shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że ze względu na przekroczenie limitu dochodowego przez mamę wnioskodawczyni, nie zostały spełnione warunki umożliwiające skorzystanie z ulgi rehabilitacyjnej.

Ulga rehabilitacyjna a alzheimer

Wnioskodawczyni jest kobietą, której mama cierpi na chorobę alzheimera i przebywa w zakładzie opiekuńczo-leczniczym. Koszty pobytu matki podatniczki w zakładzie przekraczają jej dochody z emerytury, więc wnioskodawczyni pokrywa brakującą kwotę z własnych środków. Ponadto, mama kobiety ma orzeczoną znaczną niepełnosprawność i została całkowicie ubezwłasnowolniona. Podatniczka chciałaby rozliczyć się wspólnie z małżonkiem w zeznaniu podatkowym uwzględniając koszty związane z opieką nad mamą w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Mama kobiety potrzebuje regularnie leków, których koszty przekraczają 100 zł miesięcznie. Konieczność stosowania leków została stwierdzona przez lekarza specjalistę. Wnioskodawczyni posiada faktury potwierdzające poniesione wydatki. Ponadto, poza opłatami za pobyt i lekami, podatniczka chciałaby uwzględnić koszty zakupu pampersów, ubrań oraz kosmetyków.

Wnioskodawczyni skierowała pytanie do KIS czy może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej w ramach ponoszonych kosztów. Kobieta jest zdania, że jest uprawniona do skorzystania z ulgi. 

KIS: przekroczenie limitu dochodowego uniemożliwia skorzystanie z ulgi 

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez kobietę było nieprawidłowe. Organ podatkowy stwierdził, że przekroczenie limitu dochodowego przez mamę wnioskodawczyni jest głównym powodem, dla którego nie może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. KIS wyjaśniła, że ulga rehabilitacyjna w Polsce jest dostępna dla osób niepełnosprawnych oraz dla osób, które utrzymują niepełnosprawnych członków rodziny. Jednak aby móc skorzystać z ulgi, dochody tych osób nie mogą przekraczać dwunastokrotności kwoty renty socjalnej, która jest ustalana w ustawie o rencie socjalnej. Ulga rehabilitacyjna obejmuje różne rodzaje wydatków, takie jak koszty rehabilitacji, zakup sprzętu medycznego, opiekę pielęgniarską, leki, koszty zakupu wydawnictw i materiałów szkoleniowych, oraz wiele innych wydatków związanych z niepełnosprawnością.

Reasumując, organ uznał, że skoro dochody mamy przekraczają dwunastokrotność kwoty renty socjalnej to mama podatniczki  nie może być uważana za osobę pozostającą na utrzymaniu wnioskodawczyni. Według KIS odliczenie poniesionych wydatków nie było możliwe w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 3 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDSB2-2.4011.284.2023.3.SD

Podatki
Ulga dla seniorów – w jaki sposób można z niej skorzystać w 2025 r.? [zerowy podatek dla seniorów 2025]
15 lut 2025

Seniorzy, którzy pomimo osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego (który dla kobiet wynosi obecnie 60 lat, a dla mężczyzn – 65 lat) nadal pozostają aktywni zawodowo – mogą skorzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego swoich przychodów, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł. Zwolnienie to, potocznie zwane jest ulgą dla pracujących seniorów i obowiązuje również w 2025 r.

Szopy na opał czy rowery uszczuplą portfele Polaków bardziej niż 100-metrowe domy. W sprawie kuriozalnych stawek podatku interweniuje RPO
02 lut 2025

Stawki podatku od nieruchomości ustalane są rokrocznie jednostki samorządu terytorialnego, jednak nie mogą być one wyższe od stawek maksymalnych, ustalonych na danych rok przez Ministra Finansów. W praktyce – najczęściej – stanowią one równowartość ww. stawek maksymalnych. Zgodnie z nimi natomiast – stawka podatku od nieruchomości od szopy ogrodowej, jest niemal 10-krotnie wyższa od stawki podatku za budynek mieszkalny. Oznacza to, że właściciel 20-metrowej szopy na opał, zapłaci od niej wyższy podatek niż ten, który jest zobowiązany uiścić od 100-metrowego domu.

Jak rozliczyć PIT? Ulga na działalność badawczo-rozwojową lub na stworzenie prototypu
15 sty 2025

Twoja firma inwestowała w ubiegłym roku w działalność badawczo-rozwojową albo wydała niemało środków na wprowadzenie na rynek nowego produktu? Jeżeli tak, to warto w zeznaniu rocznym PIT poinformować fiskusa o tych pracach i uzyskać z tego tytułu ulgę w podatku dochodowym.

Do kiedy można się rozliczyć w Niemczech w 2025 roku?
30 gru 2024

Szczegółowo terminy związane z rozliczeniem podatku za rok 2024 w Niemczech, które należy wziąć pod uwagę opisaliśmy poniżej, najważniejszym jednak jest ten dla osób mających obowiązek rozliczenia - upływający 31.07.2025 - dowiedz się więcej na jego temat.

Sprzedajesz prywatną rzecz (np. samochód, wózek dziecięcy, telefon, mebel albo nawet jakiś element odzieży) przed upływem 6 miesięcy od jej zakupu? Musisz zapłacić podatek, jeżeli na tym zarobiłeś!
29 paź 2024

Nie każdy ma świadomość, że incydentalna sprzedaż prywatnej rzeczy może wiązać się z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego. Sytuacja jeszcze bardziej komplikuje się, jeżeli jest to sprzedaż samochodu wykupionego wcześniej do majątku prywatnego z leasingu operacyjnego. Obowiązki te, każdy powinien jednak znać, a tym bardziej teraz – kiedy już niebawem, o wielu z takich transakcjach, organy podatkowe dowiedzą się w związku z raportami, które będą do nich rokrocznie składać cyfrowe platformy sprzedażowe. 

Sprzedajesz na internetowych platformach sprzedażowych (takich jak Allegro, Olx czy Vinted)? Uważaj, bo możesz być zobowiązany do zapłaty podatku, a fiskus niebawem się o tym dowie
29 paź 2024

1 lipca 2024 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 23 maja 2024 r. o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, która implementuje do polskiego porządku prawnego tzw. dyrektywę DAC7 i nakłada na cyfrowe platformy sprzedażowe (takie jak Allegro, Olx czy Vinted) obowiązek corocznego raportowania do szefa Krajowej Administracji Skarbowej na temat sprzedawców aktywnych na tych platformach. O jakich transakcjach internetowych już niebawem dowiedzą się organy podatkowe oraz czy sprzedając przez internet prywatne rzeczy – należy liczyć się z obowiązkiem zapłaty podatku i kontroli podatkowej w tym zakresie? 

Czy wydatki na festyn mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów w ramach polityki CSR?
20 sie 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki poniesione na organizację festynu nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów jako element polityki CSR, ponieważ z wniosku nie wynika, aby spółka prowadziła taką formalną politykę. Samo powołanie się na społeczną odpowiedzialność biznesu nie jest wystarczające do uznania tych wydatków za koszty podatkowe.

Czy przesłanie faktury elektronicznej przez aplikację mobilną jest równoznaczne z jej wydaniem nabywcy?
19 sie 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przesyłanie faktury elektronicznej w formacie PDF przez aplikację mobilną na adres e-mail nabywcy, który wyraził na to zgodę, jest równoznaczne z jej wydaniem. Taka forma dostarczenia dokumentu spełnia wymogi prawne określone w ustawie o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na gadżety reklamowe można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
14 sie 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki na zakup gadżetów reklamowych, przekazywanych nieodpłatnie odbiorcom, mogą zostać uznane za koszty reklamowe. Takie wydatki mogą być zaliczone do pośrednich kosztów uzyskania przychodów, potrącalnych w dacie ich poniesienia zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Czy darowizna miejsca postojowego od siostry jest zwolniona z opodatkowania?
13 sie 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że darowizna miejsca postojowego od siostry, pochodzącego z majątku wspólnego małżonków, jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. W związku z tym, obdarowany nie jest zobowiązany do zgłoszenia tego nabycia do urzędu skarbowego, pod warunkiem, że darowizna zostanie udokumentowana aktem notarialnym.

pokaż więcej
Proszę czekać...
OSZAR »